Дитина від народження здатна сприймати інформацію через нервову систему і за допомогою сенсорних каналів вона правильно взаємодіє з навколишнім світом. Але у випадку, якщо мозок дитини обробляє інформацію некоректно, виникають різні порушення.Часто батьки не звертають на такі прояви уваги й сприймають їх як вередування. Приміром, дитина відволікається на будь-який шум, не хоче вдягати теплий світер чи їсти смажену рибу, боїться їздити на велосипеді... Я хочу допомогти батькам вчасно помітити сенсорні порушення та усунути їх у дітей. Ось деякі з них, найрозповсюдженіші:
- Дитина відмовляється носити певний одяг Причина - дитині не подобається текстура тканини, із якої пошитий одяг, або те , як він тисне на шкіру. Шви, етикетки чи інші елементи одягу лоскочуть або натирають шкіру. Тому, щоб уникнути дискомфорту, дитина вивертає або знімає одяг. Як допомогти: Відріжте етикетки на одязі, нехай дитина носить комфортні їй речі
- Тягне до рота все підряд, зокрема жує одяг і неїстівні предмети Причина - дитина отримує задоволення від тактильних відчуттів і можливо, жування їй допомагає розслабитись та заспокоїтись. Як допомогти :пропонуйте дитині безпечні предмети для жування: силіконові гризунці для найменших, попередньо охолоджені в холодильнику, для більш старших - грубу та тверду іжу - бублики, яблука, моркву тощо.
- Надто перебірлива в їжі Причина - гіперчутливість до смаку або текстури їжі. Як допомогти Поступово знайомте дитину з відчуттями від різної текстури у роті. Наприклад, пропонуйте дитині чистити зуби щіткою з м'якою щетиною, давайте маленькі порції їжі, змінюйте текстуру страв. Заохочуйте заняття, під час яких дитина має робити щось губами: грати на сопілочці, надувати повітряні кульки чи мильні бульбашки, малювати коктейльною соломинкою.
- Складно засинає Причина. Дитина не вміє або не знає , як відгородитися від зовнішніх подразників, зокрема зорових і слухових. Як допомогти. Придбайте у кімнату, де спить дитина, фіранки із тканини блекаут, що не пропускають світло. Дозвольте дитині слухати музику в навушниках, щоб блокувати зовнішні звуки. Також бажано придбати обтяжену ковдру. Вага обтяженої ковдри чинить пропріоцептивний ,або глибокий сенсорний тиск на все тіло дитини, що дає змогу регулювати центральну нервову систему, сприяє розслабленню і поліпшує сон.
- Не може зосередитися, відволікається на сторонні подразники Причина можливо, дитину оточує забагато сенсорних подразників: аудіальних - розмови, шум із вулиці, увімкнений телевізор тощо; візуальних - люди, декоративні елементи на стінах або підлозі. Крім цього, дитині, можливо, важко тримати олівець чи пензлик, бо він надто твердий, не подобається текстура пластиліну, глини для моделювання чи іншого матеріалу. Як допомогти. Облаштуйте робоче місце дитини подалі від дверей та вікон. Щоб створити зону без сенсорних стимулів, що відволікають, використовуйте ширми або занавіски. Спробуйте різні текстури, щоб зробити канцелярське приладдя комфортнішим для дитини.
- Незграбна, не може обминути предмет, людину Причина - низька чутливість пропріоцептивної сенсорної системи й вестибулярного апарату Як допомогти: пропонуйте дитині заняття, під час яких потрібно втримувати рівновагу: стрибати на скакалці, кататися на велосипеді, самокаті, ковзанах. Можете записати дитину на плавання чи іпотерапію . Грайте з дитиною в рухливі ігри з м'ячем, ігри, що передбачають розгойдування, ковзання, лежання на животі з опорою на лікті, кидання предметів.
Будьте здорові Ви і Ваша дитина!