четвер, 28 березня 2024 р.


   

Консультація для батьків

«Театралізовані ігри дітей в сім'ї»

 

   Хочеться додати - це чарівний край, в якому дитина радіє, граючи, а в грі він пізнає світ. Театральне мистецтво, близьке і зрозуміле дітям адже в основі театру лежить гра. Театр має більшою силою вплив на емоційний світ дитини. На перших порах головну роль в театралізованій діяльності беруть на себе батьки, розповідаючи і показуючи різні казки та потішки. Але, вже починаючи з 3-4 річного віку діти, наслідуючи дорослим, самостійно обіграють фрагменти літературних творів у вільній діяльності.

   Домашній театр - це сукупність театралізованих ігор та різноманітних видів театру. Для домашнього користування доступні - ляльковий, настільний, тіньовий театри. Батьки можуть організувати ляльковий театр, використовуючи наявні в будинку іграшки або виготовляючи своїми руками з різних матеріалів, наприклад, пап'є-маше, дерева, картону, тканини, ниток, старих шкарпеток, рукавичок. До роботи з виготовлення ляльок, костюмів бажано залучати і дитини. Надалі вона буде із задоволенням використовувати їх, розігруючи сюжети знайомих казок. Наприклад: старий хутряний комір в спритних руках може стати хитрою лисицею або підступним вовком. Паперовий пакетик може перетворитися в веселого чоловічка. На пакетику намалюйте обличчя і проріжте дірку для носа, в яку просуньте вказівний палець, а великий і середній стануть руками. Лялька з носка: набийте носок ганчірками і вставте всередину лінійку. Все скріпіть мотузкою або гумкою. Лялька з паперової тарілки. На паперовій тарілці намалюйте обличчя. До зворотному боці прикріпіть липкою стрічкою паличку. Іграшки та ляльки з пластмасових пляшок і коробок. Коробки можна склеїти один з одним, обклеїти папером і приклеїти деталі. І тому подібне…

   Створюючи домашній ляльковий театр, ви, разом з малюком, приміряєте на себе безліч ролей: будете робити ляльок, малювати декорації, писати сценарій, оформляти сцену, продумувати музичний супровід і, звичайно, показувати сам спектакль. Тільки уявіть, скільки творчості, кмітливості, впевненості в собі зажадає це заняття від крихти. А ще тренування дрібної моторики, розвиток мови, художнього смаку і фантазії, пізнання нового і цікавого, радість спільної діяльності з близькими людьми, гордість за свої успіхи ... Дійсно, створення домашнього лялькового театру - настільки розвиваюча і багатогранна діяльність, що варто не пошкодувати на це часу і сил. Діти люблять самі перевтілюватися в улюблених героїв і діяти від їх імені відповідно до сюжетами казок, мультфільмів, дитячих вистав.

 Домашні постановки допомагають задовольнити фізичний і емоційний потенціал. Діти вчаться помічати хороші і погані вчинки, виявляти допитливість, вони стають більш розкутими і товариськими, вчаться чітко формулювати свої думки та викладати їх публічно, тонше відчувати і пізнавати навколишній світ.

   Значення театралізованої діяльності неможливо переоцінити. Театралізовані ігри сприяють всебічному розвитку дітей: розвивається мова, пам'ять, цілеспрямованість, наполегливість, відпрацьовуються фізичні навички (імітація рухів різних тварин). Крім того, заняття театральною діяльністю вимагають рішучості, працьовитості, кмітливості. А як загоряються очі малюка, коли дорослий читає вголос, інтонаційно виділяючи характер кожного героя твору! Театралізовані ігри завжди радують, часто смішать дітей, користуючись у них незмінною любов'ю. Діти бачать навколишній світ через образи, фарби, звуки. Малюки сміються, коли сміються персонажі, сумують, засмучуються разом з ними. Із задоволенням перевтілюючись в полюбився образ, малюки добровільно приймають і привласнюють властиві йому риси.

  Різноманітність тематики, засобів зображення, емоційність театралізованих ігор дають можливість використовувати їх з метою всебічного виховання особистості. Батьки можуть також стати ініціаторами організації в домашній обстановці різноманітних театралізованих ігор. Це можуть бути ігри-забави, ігри-драматизації під спів типу «У ведмедя у бору», «Коровай», «Ріпка», слухання казок, записаних на дисках, з їх подальшим розігруванням і інше. Такі спільні розваги можуть зіграти велику роль в створенні дружньої довірчої, творчої атмосфери в сім'ї, що важливо для зміцнення сімейних відносин. Для здійснення даної роботи в сім'ї повинна бути створена відповідна художньо-естетична середовище, що передбачає наявність іграшок або ляльок, зроблених своїми руками, фонотеки та бібліотеки казок, дитячих музичних інструментів, інструментів-саморобок, дидактичних ігор. Але найголовніше - організація дорослими різноманітної спільної з дитиною художньо-творчої діяльності в різних формах (драматизації, спів, танці, хороводи, ігри тощо).

Шановні батьки!

Зараз пограємо з вами так, як ми граємо з дітьми на занятті:

1.     Гра «Впізнай  по голосу»

Ведучий в центрі кола з закритими очима. Всі рухаються по колу зі словами:

Дружно, діти: раз, два, три!

Разом вліво поверни!

А як скажем скок, скок, скок,—

Відгадай, чий голосок!

Ведучий називає по імені який сказав йому: «Дізнайся, хто я?»

2.     Гра «Іноземець»

Ви потрапили в іншу країну, мови якої не знаєте. Запитайте за допомогою жестів, як знайти кінотеатр, кафе, пошту.

1. За допомогою міміки висловіть горе, радість, біль, страх, здивування.

2. Покажіть, як ви сидите біля телевізора (захоплюючий фільм, за шахівницею, на рибалці (клює).

3.     Ігри зі скоромовками

Скоромовку треба відпрацьовувати через дуже повільну, перебільшено чітку мова. Скоромовки спочатку вимовляються беззвучно з активною артикуляцією губ; потім пошепки, потім вголос і швидко (кілька разів). Скоромовки допомагають дітям навчитися швидко і чисто промовляти важкі для слова і фрази.

4.     Зіпсований телефон

Перший гравець отримує картку зі словом, передає її по ланцюгу, а останній учасник вимовляє її вголос.

5.     Пальчикові ігри зі словами

Пальчикові ігри сприяють підготовці руки до листа, розвиваючи дрібну моторику рук, увагу, уяву і пам'ять.

Два цуценя, кулаки правої і лівої руки, по черзі стають на стіл ребром щока до щоки, кулачки труться одна об одну, щипають щічку, права долоня обхоплює кінчики пальців лівої, і навпаки.

6.     Пантомімічна етюди і вправи

Давайте дітям вдома завдання: поспостерігати, запам'ятати, повторити поведінку людей і тварин, побутові предмети в найпростіших ситуаціях. Краще почати з предметів, тому що діти добре їх візуально пам'ятають і для цього не потрібно особливих спостережень.

Покажіть, як:

-воротар  ловить м'яч;

-зоолог ловить метелика;

-рибак ловить велику рибу;

-дитина ловить муху.

Спробуйте зобразити:

Перукаря, пожежника, будівельника, космонавта.

   Велике значення для дитини має театр, театральна діяльність. Цінність театральної діяльності в тому, що вона допомагає дітям візуально побачити зміст літературного твору, розвиває уяву, без якого не можливе повноцінне сприйняття художньої літератури. Адже вміння жваво уявити собі те, про що читаєш або чуєш, виробляється на основі зовнішнього бачення, з досвіду реальних уявлень. Драматизація служить для дитини засобом прояву артистичних здібностей, розвитку мови, морального досвіду. Гра в театр дуже близька дитині, який прагне всі свої переживання і враження висловити в дії. Батьки не повинні шукати відповіді на запитання: а чи потрібно відвідування театру в наш час? Та ще з таким маленьким дитиною? Є Інтернет, кабельне телебачення. Не треба забувати, що театралізовані постановки допомогли і допомагають вирішувати багато актуальних проблем у вихованні дошкільника:

• формування правильного естетичного смаку;

• розвиток комунікативних здібностей;

• вплив на розвиток мови, пам'яті, уваги, уяви;

• допомагає вирішити конфлікт в процесі гри;

• створення позитивного емоційного настрою;

• допомагає моральному вихованню.

   Важливо так само участь батьків у тематичних вечорах, в яких батьки і діти є рівноправними учасниками. Важлива участь батьків у таких вечорах в якості виконавців ролі, авторів тексту, виготовлювачів декорацій, костюмів. У будь-якому випадку спільна робота педагогів і батьків сприяє інтелектуальному і емоційному розвитку дітей. Необхідно участь батьків у театральній діяльності. Це викликає у дітей багато емоцій, загострює почуття гордості за батьків, які беруть участь у театралізованих постановках.

   Спільна театрально-ігрова діяльність - унікальний вид співробітництва .В ній усі рівні: дитина, педагог, мами, тата, бабусі й дідусі. Граючи разом з дорослими, діти опановують цінними навичками спілкування, а спілкування в свою чергу - це вміння чути один одного, в доброзичливій атмосфері, зі зворотним зв'язком, на одному рівні "," очі в очі ", і не варто спотворювати зміст сказаного, а будь-яку ситуацію вирішувати при спільних діях. Хочу особливо відзначити, що в процесі занять активізується словник дитини, удосконалюється звукова культура мовлення, пам'ять, формується ставлення до навколишнього світу.

Такого виду консультації сприяють розширенню кругозору, збагачують внутрішній світ, а головне - вчать членів сім'ї взаєморозумінню, зближують їх. У багатьох сім'ях стали практикуватися розваги. Прояв такого загального інтересу згуртовує сім'ю, колектив дітей, вихователів та батьків. Займаючись з дітьми театром, ми зробимо їх життя цікавим і змістовним, наповнимо її яскравими враженнями та радістю творчості. А найголовніше - навички, отримані в театралізованих іграх, представлених діти зможуть використовувати в повсякденному житті.